O plemeni AMERICKÝ BULLDOG


Je to velmi staré plemeno, které se dokonce po určitou dobu pokládalo za vyhynulé. Jde v podstatě o původního buldoka a předchůdce celé řady moderních a oblíbených plemen. bullface.jpg(26 kb)

Charakteristika:


Je to velmi svalnatý pes, střední až větší velikosti, s mohutnou hlavou odpovídající velikosti psa. Přednost se dává předkusu (délka spodní čelisti přesahuje délku horní). Trup je mohutný, široký, hrudník hluboký a prostorný. Americký buldok je na krátké vzdálenosti velmi rychlý, pozoruhodně mrštný a obratný. Třebaže budí dojem velmi silného psa, jeho stavba těla je vysloveně funkční a žádný ze znaků není přehnaně vyjádřen. Je to zdravý, výkonný, silný a vyvážený pes těžké váhy mezi středně velkými plemeny. Pro výkon psa nebyla nikdy důležitá jeho barva, proto se neklade důraz na žádné zbarvení. Barva záleží do značné míry na vkusu majitele. Nejčastější barvou je však čistě bílá, nebo bílá se znaky, existují i jedinci s celobarevným zabarvením srsti. Někteří Američtí buldoci jsou podsadití a jiní lehčí, atletického vzhledu. Hlavy některých Amerických buldoků jsou velmi široké s krátkou a širokou tlamou. Hlava jiných psů je středně široká s delší a lehčí tlamou. Dělí se proto do dvou základních typů:STANDARD-lehký a BULLY-těžký. Americký buldok není zdaleka tak agresivní vůči jiným psům, jako některá velká plemena, ale jsou to od přírody dominantní psi. Přesto jsou Američtí buldoci dobře zvladatelní a jsou vynikajícími partnery pro celou rodinu. Nesmí se však zapomínat, že jsou to původně pracovní psi, a proto jsou poměrně aktivní a potřebují rozumné zaměstnání, při němž mohou vybít svoji energii.

Péče


Péče o Amerického buldoka je poměrně snadná, protože jde o otužilé a houževnaté psy, velmi robustního zdraví. Návštěvy zvěrolékaře jsou většinou pak jen na pravidelné očkování a odčervování. Jsou to psi krátkosrstí a proto je stačí pravidelně jednou týdně vykartáčovat. bullface.jpg(26 kb)

Výchova


Je to pes vyrovnané povahy, ovšem se sklony k dominantnímu chování. Sklony k dominanci se jako u ostatních plemen projevují převážně u samců. Proto musí být výchova Amerického buldoka od malička důsledná. Pes musí od počátku vědět, kde je v rodině jeho místo, a v jeho podřízeném postavení ho musíme udržovat láskyplným, ale rozhodným a důsledným jednáním a výchovou. Ve vztahu k dětem je dobromyslný,tolerantní a laskavý. je proto také neúnavným společníkem v dětských hrách. I zde však platí,že hry dětí se psem by měli vždy podléhat dohledu rodičů. Ti, kdo Amerického buldoka mají, jsou okouzleni jeho činorodostí a inteligencí a dovedou ocenit jeho výkony.